Wyposażenie gabinetu

Higiena i dezynfekcja w gabinecie

Prawidłowa dezynfekcja oraz postępowanie według wyznaczonych procedur higienicznych stanowi niezwykle istotny element zapobiegania i profilaktyki zakażeń.

W branży estetycznej, na ryzyko zakażenia podczas zabiegów narażeni są zarówno pracownicy jak i klienci korzystający z takich usług. Bezpośredni kontakt zakażonej krwi nawet z uszkodzoną skórą, czy błoną śluzową osoby zdrowej może spowodować wniknięcie do organizmu czynnika chorobotwórczego, prowadząc do poważnych powikłań i chorób.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że ścisłe standardy higieny i dezynfekcji, które odnosiły się niegdyś jedynie do nielicznych branż stanowią w obecnym czasie wymóg dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność usługowo-handlową.

Dlatego w tym trudnym czasie każdy klient, a w szczególności pacjent powinien czuć się bezpiecznie. Wdrożenie przez wszystkie placówki usługowo-handlowe procedur prewencyjnych w zakresie higieny i dezynfekcji jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaufania klienta.

Poniżej znajduje się informacja o prawidłowym planie higieny.

Dezynfekcja powierzchni

Do małych, trudno dostępnych powierzchni zastosowanie mają preparaty oparte na bazie alkoholi. Charakteryzują się szybkim czasem działania, wysychają bez pozostawiania smug oraz stosunkowo szerokim spektrum bójczym. Do tego typu powierzchni najczęściej mają zastosowanie preparaty w postaci aerozolu lub chusteczki nasączone roztworem preparatu dezynfekcyjnego Welox Wipes. Zakładając, że w trakcie zabiegów kosmetycznych ma miejsce rozprysk wydzielin organicznych, można przyjąć, że najbliższe otoczenie pacjenta jest obciążone substancjami białkowymi. Stąd właśnie potrzeba takiego doboru preparatów, które mają jak najszersze spektrum działania, a przynajmniej obejmującego wirusy krwiopochodne.

W przypadku preparatów stosowanych do dużych powierzchni wybór substancji chemicznych jest szeroki jednak należy pamiętać, iż najbardziej popularne preparaty chlorowe, mimo szerokiego spektrum działania, niskiej ceny i skuteczności nie powinny być używane w obecności klientów/pacjentów ze względu na dużą toksyczność. Obecnie najszerszą grupą produktów są aminy i ich pochodne (QAV). Stosunkowo niski koszt, dobre właściwości myjące, szerokie spektrum i mała uciążliwość sprawiają, że cieszą się dużą popularnością.

Podsumowując:

  • Doboru preparatu dokonujemy w zależności od rodzaju powierzchni (powierzchnie odporne lub nieodporne na działanie alkoholu,  małe, trudno dostępne powierzchnie lub duże powierzchnie).
  • Do małych trudno dostępnych powierzchni należy stosować preparaty gotowe do użycia o szerokim spektrum działania, preparaty w spray’u lub chusteczki nasączone roztworem preparatu dezynfekcyjnego.
  • Do dużych powierzchni należy stosować preparaty na bazie aminy i ich pochodnych (QAV)
  • Należy przestrzegać kolejności sprzątania „od góry do dołu” i od najdalszego miejsca w pomieszczeniu ku wyjściu.

Sprawdź naszą ofertę produktów do mycia i dezynfekcji różnych powierzchni

Mycie oraz dezynfekcja rąk i skóry

Do mycia rąk powinno używać się łagodnych dla skóry, wysokiej jakości mydeł w płynie. Tanie mydła zawierają, jako zagęstnik, sól kuchenną – NaCl, która w szczególności przy wielorazowym dziennym stosowaniu uszkadza i wysusza skórę rąk. Warto zaznaczyć, iż mydło reklamowane jako “bakteriobójcze” nie mają przewagi nad zwykłymi, gdyż mycie rąk jest procedurą, w efekcie której mikroorganizmy są usuwane mechanicznie z powierzchni skóry, a nie inaktywowane.

Właściwości zarówno bakterio-, jak i grzybo i wirusobójczymi charakteryzują się natomiast preapraty służące do dezynfekcji rąk i skóry.

Dobrej jakości preparaty do dezynfekcji i odkażania rąk powinny być produkowane na bazie alkoholu etylowego lub propylowego, z dodatkiem substancji nawilżających i natłuszczających. W zasadzie nie wywołują one skutków ubocznych, ale nie powinny być stosowane na rany i w miejscach przerwania ciągłości skóry.

Dezynfekcja powinna być przeprowadzona zawsze przed i po kontakcie z pacjentem, z inwazyjnym sprzętem, wydzielina mi, płynami ustrojowymi i błonami śluzowymi, uszkodzoną skórą, opatrunkami i powierzchniami znajdującymi się w pobliżu pacjenta.

Warto zainwestować w dozowniki ścienne z ramieniem dozującym uruchamianym za pomocą przedramienia. Co ważne, takie dozowniki działają w systemie zamkniętym gdzie wymieniane są tylko hermetycznie zamknięte wkłady płynu do dezynfekcji lub mydła, co gwarantuje wysoki poziom higieny w obrębie dozowników.

Zachęcamy do zapoznania się z procedurą “higieniczne mycie rąk” i “higieniczna dezynfekcja rąk”. Są to unormowane procedury, które są rekomendowane we wszystkich placówkach służby zdrowia, również gabinetach estetycznych.

Sprawdź naszą ofertę produktów do mycia i dezynfekcji rąk

Dezynfekcja narzędzi

Jeśli w swoim gabinecie używacie Państwo narzędzi innych niż jednorazowego użytku, niezbędna jest ich mycie, dezynfekcja, a często również sterylizacja.

Klasyfikacja Spauldinga dzieli narzędzia używane w gabinetach zabiegowych na trzy kategorie: wysokiego, średniego i niskiego ryzyka.

Narzędzia i sprzęty niskiego ryzyka mogą być jedynie często myte i okresowo dezynfekowane przy użyciu odpowiednich preparatów, jednak co do zasady wszelkie narzędzia służące do zabiegów gdzie przerwana jest ciągłość skóry muszą być koniecznie poddane obowiązkowo dezynfekcji, a następnie sterylizacji.

Dlatego zaleca się, aby narzędzia średniego ryzyka (które nie powinny, ale mogą naruszyć ciągłość skóry) oraz wysokiego ryzyka (naruszają ciągłość skóry i wchodzą w kontakt jałowymi jamami ciała) były jednorazowego użytku

Do rutynowej dezynfekcji narzędzi niskiego ryzyka w gabinecie służą specjalne wanny dezynfekcyjne z wyjmowanym sitem i pokrywą, które umieszcza się w miejscu możliwie jak najbliższym do przeprowadzanego zabiegu.

Sprawdź naszą ofertę produktów do dezynfekcji narzędzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.